Hanoi to ogromne miasto z 10-milionową populacją, a ze względu na swoje położenie i wieloletnie wpływy chińskie jest inne niż reszta Wietnamu. Różni ją architektura, styl życia ale przede wszystkim charakter żyjących tu ludzi. Wpływy chińskie wykreowały w ludziach większy dystans oraz dyscyplinę.
Hanoi
Hanoi
Pierwsza styczność z Hanoi rozpoczyna się od street food’u. Jakże by inaczej. Jedzenie w podróży to dla mnie poznawanie tutejszych codziennych zwyczajów, zwyczajów najzwyklejszych ludzi. To sposób na poznanie ich stylu życia, ich rutynowych czynności i formy spędzania wolnego czasu. Pierwsze wrażenie krążąc po centrum … pełno knajpek, pełno małych, rodzinnych jadłodajni z lokalnym jedzeniem. W oczy rzucają się tandetne, plastikowe i bardzo małe krzesełka rozsiane po chodnikach, na których głodni lub spragnieni siadają oczekując na zamówiony posiłek. Ma to praktyczny wymiar oczywiście. Knajpka zabiera przestrzeń publiczną i łatwo jest wszystko posprzątać, ale też – co najważniejsze – może obsłużyć więcej gości. Na kilku metrach kwadratowych, przy tak małych stoliczkach pomieści nas zdecydowanie więcej.
Uliczne knajpki
W wietnamskiej kuchni jest dużo warzyw zielonych i orzechów
Zaskoczyło mnie, że jedzenie nie jest tu ostre. Miła niespodzianka po wcześniejszych azjatyckich wojażach. Zaczynam lubić to miejsce … Mam wrażenie, że pokocham tą cześć Azji właśnie za jedzenie. Tak, jak kocham kuchnię włoską w naszym europejskim klimacie, tak w tej części świata podróż po Wietnamie może być kulinarną ucztą. Doświadczanie wietnamskich smaków okazuje się zdecydowanie milsze niż zakładałem. Nazwy potraw na pierwszy rzut oka wydają się trudne i ciężkie do rozróżnienia. Nie potrafię ich nawet dobrze wymówić jednak w tym przypadku nie chodzi tu o ich wyuczenie i ograniczenie się do kilku najlepszych dań lecz wskazane jest ponieść się fantazji i próbować wszystkiego.
Wietnam warzywami stoi
Warzywa, sosy, sajgonki
W wietnamskim jedzeniu możemy znaleźć dużo warzyw co nie dziwi akurat w Azji. Dużo jest roślin strączkowych, nasion, orzechów, sosów opartych na składnikach warzywnych. Zaskoczyła mnie natomiast popularność roślin zielonych, naciowych w jadłospisie jak choćby mięty, którą miałem okazję jeść tu niemalże przy każdej okazji, czy też tutejszej odmiany sałaty. Poza tym wiele dań jest mięsnych, ale nie w postaci steka czy jakieś większej porcji mięsa tylko mięsa użytego w farszu lub pokrojonego cieniutko w plastry. W tej części świata mięso zawsze było droższe i trudniej dostępne więc podejście do mięsa w kuchni było czysto praktyczne, wypracowane kulturowo. Ryby również często goszczą w tutejszym menu i szczerze mówiąc … lepszych nie jadłem. Ryby przyrządzane są w różnej postaci i na przykład zapiekane w liściu bananowca. Oryginalnie, elegancko, pysznie! Kuchnię wietnamską dopełnia cała gama dań z owocami morza. Jest tego mnóstwo … ostrygi, mule, kałamarnice, ośmiorniczki, krewetki i wiele, wiele innych morskich stworzeń podawanych w otoczeniu warzyw, orzechów, z pysznymi sosami.
Hanoi
Sajgonki smażone
Z praktycznych względów jedzenie przygotowywane jest na świeżo, a niejednokrotnie „obiekt” zjadany jest zabijany, patroszony tuż po przyjęciu zamówienia lub niewiele wcześniej. Po co przecież szykować mięso, ryby lub inne stworzenia wcześniej a później martwić się czy się wszystko sprzeda, czy przypadkiem się nie zmarnuje. Praktyczniej jest działać na bieżąco.
Jedzenie w Wietnamie jest pyszne i urozmaicone
Ryba w liściu bananowca
Mam wrażenie, że dobra kuchnia jest zawsze odwzorowaniem serc mieszkańców. Burzliwa historia wietnamskich ludów skłoniła do szukania jedzenia z produktów dostępnych wokół domu, wokół gospodarstw, z miejscowych pól i lasów. Dzięki temu obecne posiłki wydają się być zdrowe, pożywne i bogate w niezbędne do życia człowieka składniki, a przede wszystkim są łatwo dostępne i niedrogie. Prostota i smak. Widać, że tutaj jedzenie jednoczy ludzi, zbliża ich i rozwija małe społeczności. Knajpki to przede wszystkim miejsca spotkań.
Trzymajcie się ciepło!
Damian